Гаряча лінія:

"Гаряча лінія" :
1) робочі дні: 8.00-17.00 год. - тел. 22-32-73
17.00-8.00
год. - тел. 22-65-85
2) вихідні та святкові дні: тел. 22-65-85


Графік роботи:
понеділок-четвер: 8.00-17.00 год.
п’ятниця: 8.00-15.45 год.
обідня перерва: 12.15-13.00 год.

понедельник, 23 апреля 2012 г.

Про адміністративну комісію


                                                  СКЛАД
                                     адміністративної комісії

Голова комісії -  Кравченко Юрій Павлович, заступник районної
                             у місті ради;
Заступник голови
комісії             -    Щепелін Ігор Григорович, завідувач юридичного відділу

Відповідальний
секретар         -    Котюга Наталія Сергіївна, головний спеціаліст з 
                                      адміністративної роботи юридичного відділу;



                                         Члени комісії:

Назаренко Леонід Павлович           - заступник голови районної у місті ради;


Рижкова Валентина Олегівна         - керуючий справами виконкому;


Погорєлова Надія Григорівна         - начальник управління праці та 
                                                                  соціального захисту населення;

Соколова Любов Олексіївна           - заступник начальника управління
                                                                 праці та соціального захисту населення,
                                                                 завідувач відділу праці;

Чайка Людмила Василівна              - завідувач організаційно-контрольного
                                                                  відділу;

Тележенко Тетяна Григорівна         - завідувач відділу бухгалтерського обліку
                                                                  та звітності;

Засідання комісії проводиться  щопятниці о 10.00 год.

среда, 18 апреля 2012 г.

Проект Закону України «Про засади територіального устрою України»


Проект

Закон УкраЇни

Про засади територіального устрою України

 Цим Законом визначаються засади територіального устрою України, порядок встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць, назв населених пунктів і віднесення їх до певних категорій.

РОЗДІЛ І
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ


Стаття 1 Поняття територіального устрою України

1.                Територіальний устрій України - це обумовлена географічними, історичними, економічними, соціальними, культурними та іншими чинниками внутрішня територіальна організація держави з поділом її території на складові частини - адміністративно-територіальні одиниці, з метою забезпечення населення необхідним рівнем публічних послуг, раціональної системи управління соціально-економічними процесами, збалансованого розвитку усієї території держави.

Стаття 2 Основні засади територіального устрою України
Територіальний устрій будується на таких засадах:
-                     єдності та цілісності території держави;
-                     забезпечення неухильного додержання прав і свобод людини і громадянина;
-                     створення умов для сталого соціально-економічного розвитку України та її регіонів;
-                     забезпечення керованості відповідними територіями;
-                     збереження історичних, економічних, екологічних, географічних, демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій та  самобутності адміністративно-територіальних одиниць;
-                     забезпечення додержання гарантованих державою соціальних стандартів для кожного громадянина незалежно від місця його проживання;
-                     забезпечення здатності системи адміністративно-територіального устрою до ефективного функціонування в умовах можливих змін в економічній, соціальній, екологічній та інших сферах розвитку суспільства, держави та її регіонів;
-                     відкритості, прозорості під час вирішенні органами державної влади та органами місцевого самоврядування питань у сфері адміністративно-територіального устрою;
-                     субсидіарності, створення належних умов для поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади та розвитку місцевого самоврядування, за яких вирішення відповідних питань відбувається на максимально низькому рівні, на якому це може здійснюватись найбільш ефективно;
-                     доступності до участі у вирішенні питань адміністративно-територіального устрою широкої громадськості, представників наукових установ, інших верств суспільства;
-                     поступового поліпшення умов для формування фінансово-економічної бази, достатньої для реалізації органами державної влади та органами місцевого самоврядування покладених на них повноважень у межах відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

Стаття 3 Законодавство у сфері територіального устрою

Законодавство у сфері територіального устрою здійснюється відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших нормативно-правових актів, які приймаються на його основі та на його виконання.


Розділ ІІ
Територіальний устрій

Стаття 4 Територіальний поділ

1.    Територіальний поділ – це розділення території України на адміністративно-територіальні одиниці.

2.           Адміністративно-територіальна одиниця - це цілісна частина 
території України, що є просторовою основою для організації і діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

3.    Адміністративно-територіальні одиниці поділяються на три рівні:
1)                    базовий рівень, що складається з одного або декількох поселень, має визначені в установленому законом порядку межі, що збігаються з межами сусідніх адміністративно-територіальних одиниць такого ж рівня, свою назву та є територіальною основою для діяльності органів місцевого самоврядування сіл, селищ, міст.
У межах адміністративно-територіальних одиниць базового рівня немає адміністративно-територіальних одиниць такого ж рівня;
2)                    районний рівень, що складається з адміністративних одиниць базового рівня, створений для забезпечення реалізації спільних інтересів населення району, має свою назву та є територіальною основою для організації та діяльності відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
3)                    регіональний рівень, що складається з адміністративно-територіальних одиниць районного рівня, створений для забезпечення реалізації спільних інтересів населення Автономної Республіки Крим, областей, має свою назву і є територіальною основою для організації та діяльності відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування; 
4.                      Міста Київ і Севастополь є адміністративно-територіальними одиницями зі спеціальним статусом.
5.                      Межею адміністративно-територіальної одиниці є умовно замкнена лінія на поверхні землі, яка відокремлює її територію від інших територій такого ж рівня або частково збігається з лінією державного кордону України.

Стаття 5 Одиниці розселення

1.                     Одиницями розселення є поселення, а також райони в місті.
2.                     Поселення – це міста, селища, села. 
За чисельністю населення та соціально-економічними характеристиками поселення поділяються на такі категорії: 
1)                Місто – поселення з переважно багатоповерховою забудовою та комунальною інфраструктурою, що включає принаймні централізоване водопостачання та водовідведення, не менше 80% доріг якого мають тверде покриття, з чисельністю постійного населення не менш ніж 10 тисяч осіб.
У містах з чисельністю понад 300 тис. жителів, крім міста Києва, за рішенням міських рад можуть утворюватись райони в місті.
Деякі міста є адміністративно-територіальними одиницями як базового, так і районного рівнів;
2)                Селище – поселення з переважно садибною забудовою, яке має елементи комунальної інфраструктури, з чисельністю постійного населення не менш як 5 тисяч осіб;
3)                Село – населений пункт, що не є містом та селищем.
3.                Поселення, розташовані на території України, поділяються на міські та сільські.
До міських поселень належать міста.
До сільських поселень належать села і селища.
4.                Тимчасове поселення – компактне місце перебування (праці, служби, відпочинку, відбування покарання) громадян, зареєстрованих за іншим місцем постійного проживання.
Тимчасове поселення не має статусу поселення.
5.                Межі поселення визначаються межами забудови на підставі містобудівної документації, розробленої відповідно до законодавства.


РОЗДІЛ ІІІ
УТВОРЕННЯ, РЕОРГАНІЗАЦІЯ, ЛІКВІДАЦІЯ АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ОДИНИЦЬ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ ЇХ МЕЖ


Стаття 6 Порядок утворення та ліквідації адміністративно-територіальних одиниць базового рівня, встановлення і зміни їх меж, встановлення та перенесення їх адміністративних центрів

1.                Рішення про утворення, ліквідацію адміністративно-територіальних одиниць базового рівня приймається Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України.
2.                Кабінет Міністрів України вносить до Верховної Ради України подання з питань, зазначених у частині першій цієї статті, з власної ініціативи або за пропозиціями:
1)               щодо утворення адміністративно-територіальних одиниць базового рівня, встановлення їх меж та адміністративних центрів – районної ради, яка ініціює утворення нової адміністративно-територіальної одиниці базового рівня за клопотанням відповідних сільських, селищних, міських рад;
2) щодо ліквідації адміністративно-територіальних одиниць базового рівня, зміни їх меж та перенесення адміністративних центрів – районної ради, яка ініціює ліквідацію адміністративно-територіальної одиниці базового рівня за клопотанням відповідних сільських, селищних, міських рад.
3. У рішенні про утворення адміністративно-територіальної одиниці базового рівня встановлюється її назва.
4. У разі утворення адміністративно-територіальних одиниць районного рівня, встановлення та зміни їх меж межі адміністративно-територіальної одиниці базового рівня, як правило, не змінюються.
5. Рішення про утворення, ліквідацію, встановлення та зміну меж адміністративно-територіальної одиниці базового рівня, встановлення або перенесення її адміністративного центру приймається з урахуванням думки місцевого населення: рішень загальних зборів жителів відповідних сіл, селищ або результатів консультативного опитування жителів відповідних міст.
6. У разі коли Кабінет Міністрів України вносить до Верховної Ради України подання з питань, зазначених у частині першій цієї статті, з власної ініціативи, до нього додається висновок Ради міністрів Автономної Республіки Крим або відповідної обласної державної адміністрації, який затверджений відповідно Верховною Радою Автономної Республіки Крим або відповідною обласною радою.
До пропозицій районної ради щодо утворення, ліквідації адміністративно-територіальної одиниці базового рівня, встановлення і зміни її меж, встановлення та перенесення її адміністративного центру додається висновок відповідної обласної ради, а якщо адміністративно-територіальна одиниця базового рівня розташована в межах відповідно Автономної Республіки Крим – висновок Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
7. До подання, зазначеного у частині першій цієї статті, додаються:
1) проект закону про утворення, ліквідацію, встановлення та зміну меж адміністративно-територіальної одиниці базового рівня, встановлення або перенесення її адміністративного центру;
2) пропозиції та висновки, зазначені у частинах другій та шостій цієї статті;
3) обґрунтування доцільності прийняття відповідного рішення;
4) рішення загальних зборів громадян за місцем проживання, результати консультативного опитування населення з питань, зазначених у частині першій цієї статті;
5) довідка про обсяг видатків, пов’язаних з вирішенням питань, зазначених у частині першій цієї статті, серед іншого додаткових видатків на утримання органів місцевого самоврядування, та джерела їх покриття;
6) кадастровий план та топографічна карта місцевості із зазначенням меж адміністративно-територіальної одиниці базового рівня, її адміністративного центру, а у разі якщо пропонується змінити межі адміністративно-територіальної одиниці базового рівня або перенести її адміністративний центр, – із зазначенням відповідно існуючих та нових меж адміністративно-територіальної одиниці базового рівня, існуючого та нового адміністративного центру;
7) відомості про:
площу та межі території адміністративно-територіальної одиниці базового рівня, яких стосується подання, а у разі внесення подання про зміну меж адміністративно-територіальної одиниці базового рівня – також про її площу в нових межах та її нові межі;
чисельність населення та інші демографічні показники в межах адміністративно-територіальних одиниць базового рівня, яких стосується подання, а у разі внесення подання про зміну меж адміністративно-територіальних одиниць базового рівня – також про чисельність її населення та інші демографічні показники в нових межах;
наявність підприємств, зокрема підприємств комунального господарства, побутового обслуговування населення, торгівлі і громадського харчування, закладів соціального та культурного призначення, про житловий фонд у межах адміністративно-територіальних одиниць базового рівня, яких стосується подання, а у разі внесення подання про зміну меж адміністративно-територіальних одиниць базового рівня – також про відповідні показники в нових межах;
обсяг доходів та видатків бюджетів адміністративно-територіальних одиниць базового рівня, яких стосується подання, на рік, в якому вноситься відповідне подання, а у разі внесення подання про утворення адміністративно-територіальних одиниць базового рівня або зміну їх меж – також про прогнозний обсяг доходів та видатків бюджету відповідно утворюваних адміністративно-територіальних одиниць базового рівня або адміністративно-територіальних одиниць базового рівня в нових межах.
8. У разі внесення пропозицій щодо перенесення адміністративного центру адміністративно-територіальних одиниць базового рівня, крім відомостей, зазначених у частині сьомій цієї статті, додаються відомості про:
чисельність населення та інші демографічні показники у поселеннях, яких стосується подання;
наявність у поселенні, до якого переноситься адміністративний центр, приміщень, будівель та споруд для забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування;
доступність поселення, до якого переноситься адміністративний центр, для жителів поселень, які розташовані в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці базового рівня.

Стаття 7 Порядок утворення та ліквідації адміністративно-територіальних одиниць районного рівня, встановлення і зміни їх меж, встановлення та перенесення їх адміністративних центрів

1. Рішення про утворення, ліквідацію, встановлення і зміну меж адміністративно-територіальних одиниць районного рівня, встановлення або перенесення їх адміністративних центрів приймається Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України.
2. Кабінет Міністрів України вносить до Верховної Ради України подання з питань, зазначених у частині першій цієї статті, з власної ініціативи або за поданнями:
1) щодо утворення адміністративно-територіальних одиниць районного рівня, встановлення їх меж та адміністративних центрів – обласних рад, які ініціюють утворення нової адміністративно-територіальної одиниці районного рівня за клопотанням районних рад;
2) щодо ліквідації адміністративно-територіальних одиниць районного рівня, зміни їх меж та перенесення адміністративних центрів – відповідних обласних рад за клопотанням районних рад.
3. У рішенні про утворення адміністративно-територіальної одиниці районного рівня встановлюється її назва.
4. Рішення про утворення, ліквідацію, встановлення і зміну меж адміністративно-територіальних одиниць районного рівня, встановлення або перенесення їх адміністративного центру приймається з урахуванням результатів консультативного опитування жителів адміністративно-територіальних одиниць районного рівня, які ініціюють утворення нової адміністративно-територіальної одиниці районного рівня або межі якої пропонується змінити.
5. У разі якщо Кабінет Міністрів України вносить до Верховної Ради України подання з питань, зазначених у частині першій цієї статті, з власної ініціативи, до нього додається висновок Ради міністрів Автономної Республіки Крим або відповідної обласної державної адміністрації, який затверджений відповідно Верховною Радою Автономної Республіки Крим або відповідною обласною радою.
6. До подання, зазначеного у частині першій цієї статті, додаються:
1) проект закону про утворення, ліквідацію, встановлення або зміну меж адміністративно-територіальної одиниці районного рівня, встановлення або перенесення її адміністративного центру;
2) пропозиції та висновки, зазначені у частинах другій та п’ятій цієї статті;
3) обґрунтування доцільності прийняття відповідного рішення;
4) довідка про результати консультативного опитування населення з питань, зазначених у частині першій цієї статті;
5) довідка про обсяг видатків, пов’язаних з вирішенням питань, зазначених у частині першій цієї статті, серед іншого додаткових видатків на утримання органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та джерела їх покриття;
6) кадастровий план та топографічна карта місцевості із зазначенням меж адміністративно-територіальної одиниці районного рівня, її адміністративного центру, а у разі якщо пропонується змінити межі адміністративно-територіальної одиниці районного рівня або перенести її адміністративний центр, – із зазначенням відповідно існуючих та нових меж адміністративно-територіальної одиниці районного рівня, існуючого та нового адміністративного центру;
7) відомості про:
площу та межі адміністративно-територіальних одиниць, яких стосується подання, а у разі внесення подання про зміну меж адміністративно-територіальної одиниці районного рівня – також про її площу в нових межах та її нові межі;
чисельність населення та інші демографічні показники в межах адміністративно-територіальних одиниць, яких стосується подання, а у разі внесення подання про зміну меж адміністративно-територіальної одиниці районного рівня – також про чисельність населення адміністративно-територіальної одиниці районного рівня та інші демографічні показники в нових межах;
наявність підприємств, зокрема підприємств комунального господарства, побутового обслуговування населення, торгівлі і громадського харчування, закладів соціального та культурного призначення, в межах адміністративно-територіальних одиниць, яких стосується подання, а у разі внесення подання про зміну меж адміністративно-територіальної одиниці районного рівня – також про відповідні показники в нових межах;
обсяг доходів та видатків бюджетів адміністративно-територіальних одиниць, яких стосується подання, на рік, в якому вноситься відповідне подання, а у разі внесення подання про утворення адміністративно-територіальної одиниці районного рівня або зміну її меж – також про прогнозний обсяг доходів та видатків бюджету відповідно утворюваної адміністративно-територіальної одиниці районного рівня або адміністративно-територіальної одиниці районного рівня в нових межах;
7. У разі внесення пропозицій про перенесення адміністративного центру адміністративно-територіальної одиниці районного рівня, крім відомостей, зазначених у частині шостій цієї статті, додаються відомості про:
чисельність населення та інші демографічні показники у поселеннях, яких стосується подання;
наявність у поселенні, до якого переноситься адміністративний центр, приміщень, будівель та споруд для забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади та територіальних органів центральних органів виконавчої влади;
доступність поселення, до якого переноситься адміністративний центр, для жителів інших поселень, які розташовані в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці районного рівня.

Стаття 8 Встановлення меж адміністративно-територіальних одиниць базового рівня

Межі адміністративно-територіальних одиниць базового рівня встановлюються:
 
1)                по лінії державного кордону України; 
2)                по зовнішній межі зони відчуження навколо Чорнобильської атомної електростанції;
3)                на суходолі - за межами землеволодінь та землекористувань або за характерними точками і лініями рельєфу;
4)                на річках та струмках - посередині головного фарватеру судноплавних річок, посередині несудноплавних річок або посередині їхнього головного рукава, посередині струмка;
5)                на озерах, морських затоках та інших природних водоймах - по лінії, розташованій на середині водного простору між берегами суходолу адміністративно-територіальних одиниць базового рівня;
6)                на штучних водоймах - відповідно до лінії меж, що проходили на місцевості до їх заповнення, а у разі утворення чи зміни меж адміністративно-територіальних одиниць базового рівня після заповнення штучних водойм - по середині головного фарватеру, у разі відсутності фарватеру - по лінії, розташованій на середині водного простору між берегами суходолу адміністративно-територіальних одиниць базового рівня;
7)                 на залізничних і автодорожніх мостах, а також греблях та інших спорудах, що проходять через ділянки річок та струмків, - таким чином, щоб міст, гребля або інша споруда повністю розсташовувалися в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці базового рівня;
8)                на автомобільних дорогах - таким чином, щоб полотно дороги, як правило, перебувало в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці базового рівня.
Межі, що встановлені по річці, струмку, озеру чи іншій водоймі, не підлягають перенесенню внаслідок зміни обрису їх берегів або рівня води, зміни русла річки, струмка.

Стаття 9 Встановлення меж адміністративно-територіальних одиниць районного рівня

Межі адміністративно-територіальних одиниць районного рівня встановлюються по межах адміністративно-територіальних одиниць базового рівня, які входять до складу цієї адміністративно-територіальної одиниці районного рівня, з адміністративно-територіальними одиницями базового рівня, що входять до складу сусідніх адміністративно-територіальних одиниць районного рівня.




Стаття 10 Встановлення меж адміністративно-територіальних одиниць регіонального рівня

Межі регіону встановлюються по межах адміністративно-територіальних одиниць районного рівня та окремих адміністративно-територіальних одиницях – містах обласного (в Автономній Республіці Крим республіканського) значення, які входять до складу цього регіону, з адміністративно-територіальними одиницями районного рівня та окремих адміністративно-територіальних одиницях – містах обласного (в Автономній Республіці Крим республіканського) значення, які входять до складу сусідніх регіонів.


РОЗДІЛ ІV
ВІДНЕСЕННЯ ПОСЕЛЕНЬ ТА ТИМЧАСОВИХ ПОСЕЛЕНЬ ДО ПЕВНИХ КАТЕГОРІЙ, ВСТАНОВЛЕННЯ ТА ЗМІНИ ЇХ МЕЖ


Стаття 11 Порядок віднесення тимчасових поселень до категорії сіл та селищ, віднесення сіл до категорії селищ, встановлення та зміни меж сіл та селищ

1. Рішення про віднесення тимчасових поселень до категорії сіл та селищ, віднесення сіл до категорії селищ, встановлення та зміни меж сіл та селищ приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною обласною радою.
2. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласна рада приймає рішення з питань, зазначених у частині першій цієї статті, за пропозиціями відповідних районних рад, в межах яких розташовані відповідні тимчасові поселення, села та селища.
3. У рішенні про віднесення тимчасового поселення до категорії села чи селища, віднесення села до категорії селища встановлюється його назва.
4. Рішення з питань, зазначених у частині першій цієї статті, приймається з урахуванням рішень загальних зборів жителів відповідного тимчасового поселення, села, селища за місцем проживання, а у разі коли зміна меж села або селища має наслідком включення до його меж тимчасових поселень, інших сіл, селищ повністю або частково, – також за результатами загальних зборів жителів тимчасових поселень, інших сіл, селищ за місцем проживання.
5. До проекту рішення з питань, зазначених у частині першій цієї статті, додаються:
1) пропозиції та висновки, зазначені у частинах другій та п’ятій цієї статті;
2) обґрунтування доцільності прийняття відповідного рішення;
3) рішення загальних зборів громадян за місцем проживання з питань, зазначених у частині першій цієї статті;
4) довідка про обсяг видатків, пов’язаних з вирішенням питань, зазначених у частині першій цієї статті, та джерела їх покриття;
5) кадастровий план та топографічна карта місцевості із зазначенням місцезнаходження тимчасового поселення або меж села, селища, а у разі якщо пропонується змінити межі села чи селища, – із зазначенням його існуючих та нових меж;
6) відомості про:
площу та чисельність населення в межах тимчасового поселення, села, селища, інші демографічні показники, а у разі підготовки проекту рішення про зміну меж села, селища – також про його площу та чисельність населення в нових межах;
наявність у тимчасових поселеннях, селах, селищах підприємств елементів комунальної інфраструктури.

Стаття 12. Порядок віднесення поселень до категорії міст, встановлення та зміни меж міст

1. Рішення про віднесення поселень до категорії міст, встановлення та зміну меж міст приймається Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України.
2. Кабінет Міністрів України вносить до Верховної Ради України подання з питань, зазначених у частині першій цієї статті, за пропозиціями Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідних обласних рад, у межах яких розташоване поселення.
3. У рішенні про віднесення поселення до категорії міст встановлюється його назва.
4. Рішення з питань, зазначених у частині першій цієї статті, приймається з урахуванням рішень загальних зборів жителів села, селища за місцем проживання, а у разі коли зміна меж міста має наслідком включення до його меж тимчасових поселень, сіл, селищ, інших міст, – також за результатами загальних зборів жителів тимчасових поселень, сіл, селищ або результатів консультативного опитування жителів інших міст.
5. До пропозицій Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної ради щодо віднесення поселення до категорії міст, встановлення та зміни меж міста додаються висновки відповідної районної ради.
6. До подання, зазначеного у частині першій цієї статті, додаються:
1) проект закону про віднесення поселень до категорії міст, встановлення та зміну меж міст;
2) пропозиції та висновки, зазначені у частинах другій та п’ятій цієї статті;
3) обґрунтування доцільності прийняття відповідного рішення;
4) рішення загальних зборів громадян за місцем проживання, довідка про результати консультативного опитування населення з питань, зазначених у частині першій цієї статті;
5) довідка про обсяг видатків, пов’язаних з вирішенням питань, зазначених у частині першій цієї статті, та джерела їх покриття;
6) кадастровий план та топографічна карта місцевості із зазначенням меж поселення, а у разі внесення подання про зміну меж міста – із зазначенням його існуючих та нових меж;
7) відомості про:
площу та чисельність населення поселення, міста, інші демографічні показники, а у разі внесення подання про зміну меж міста – також про його площу та чисельність населення в нових межах;
наявність підприємств, зокрема підприємств комунального господарства, побутового обслуговування населення, торгівлі і громадського харчування, закладів соціального та культурного призначення, про житловий фонд у межах поселення, якого стосується подання, а у разі внесення подання про зміну меж міста – також про відповідні показники в нових межах;
обсяг доходів та видатків бюджету адміністративно-територіальної одиниці, в межах якої розташоване поселення, на рік, в якому вноситься відповідне подання.

Стаття 13 Порядок утворення, ліквідації, встановлення або зміни меж району в місті

1. Рішення про утворення, ліквідацію, встановлення або зміну меж району в місті приймається міською радою.
2. У рішенні міської ради про утворення району в місті встановлюється його назва.
3. Рішення про утворення, ліквідацію, встановлення або зміну меж району в місті приймається з урахуванням результатів консультативного опитування жителів району в місті, яких стосується це подання.
4. До проекту рішення, зазначеного у частині першій цієї статті, додаються:
1) обґрунтування доцільності прийняття відповідного рішення;
2) довідка про результати консультативного опитування населення з питань, зазначених у частині першій цієї статті;
3) довідка про обсяг видатків, пов’язаних з вирішенням питань, зазначених у частині першій цієї статті, у тому числі додаткових видатків на утримання органів місцевого самоврядування, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та джерела їх покриття;
4) кадастровий план та топографічна карта місцевості із зазначенням меж району в місті, а у разі якщо пропонується змінити межі району в місті, – із зазначенням його існуючих та нових меж;
5) відомості про:
площу та межі районів у місті, яких стосується подання, а у разі зміни меж району в місті – також про його площу в нових межах та його нові межі;
чисельність населення та інші демографічні показники в межах районів у місті, яких стосується подання, а у разі зміни меж району в місті – також про чисельність населення району в місті та інші демографічні показники в нових межах;
наявність підприємств, зокрема підприємств комунального господарства, побутового обслуговування населення, торгівлі і громадського харчування, закладів соціального та культурного призначення, в межах районів у місті, яких стосується подання, а у разі зміни меж району в місті – також про відповідні показники в існуючих та нових межах;
обсяг доходів та видатків бюджетів районів у місті, яких стосується подання, на рік, в якому вноситься подання, а у разі утворення району в місті або зміни його меж – про прогнозний обсяг доходів та видатків бюджету відповідно утворюваного району в місті та району в місті в нових межах;
наявні та передбачувані у зв’язку з пропозиціями, що вносяться, структуру і штати органів місцевого самоврядування та територіальних органів центральних органів виконавчої влади.

РОЗДІЛ V
ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ОДИНИЦЬ, ПОСЕЛЕНЬ, НАЙМЕНУВАННЯ ТА ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ ТИМЧАСОВИХ ПОСЕЛЕНЬ ТА РАЙОНІВ У МІСТІ

Стаття 14 Порядок перейменування адміністративно-територіальних одиниць, поселень, найменування та перейменування поселенських утворень та районів у місті

1. Рішення про перейменування адміністративно-територіальних одиниць, поселень приймається Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України з урахуванням пропозицій рад адміністративно-територіальних одиниць.
2. Рішення про найменування та перейменування тимчасових поселень приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною обласною радою за пропозиціями сільських, селищних, міських рад, у межах яких розташовані ці тимчасові поселення.
3. Рішення про найменування та перейменування районів у місті приймається міською радою, яка їх утворила.
Рішення про перейменування районів у місті приймається за пропозиціями відповідних районних у місті рад.
4. У разі коли перейменування поселення має наслідком найменування або перейменування адміністративно-територіальної одиниці, в межах якої розташоване це поселення, рішення з цих питань приймаються в порядку, встановленому цим Законом.
5. Рішення про перейменування адміністративно-територіальної одиниці, міста,  найменування або перейменування району в місті приймається з урахуванням результатів консультативного опитування, проведеного в межах відповідно адміністративно-територіальної одиниці, міста, району в місті.
6. Рішення про найменування чи перейменування тимчасового поселення, перейменування села або селища приймається з урахуванням рішень загальних зборів жителів тимчасового поселення, села, селища за місцем проживання.
7. До пропозицій ради адміністративно-територіальної одиниці щодо перейменування цієї адміністративно-територіальної одиниці, перейменування поселень, які розташовані в її межах, додаються висновки відповідної районної та обласної ради, а якщо адміністративно-територіальна одиниця базового рівня розташована в межах Автономної Республіки Крим, – висновки відповідної районної ради та Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Рішення міської ради про перейменування районів у місті супроводжується висновками відповідних районних у місті рад.
8. Пропозиція щодо перейменування адміністративно-територіальної одиниці або поселення подається у формі закону.
Пропозиція щодо найменування та перейменування тимчасових поселень та районів у місті вноситься у формі проекту рішення.
9. До зазначених у частині восьмій цієї статті проектів додаються:
1) висновки, зазначені у частині сьомій цієї статті;
2) обґрунтування доцільності прийняття відповідного рішення;
3) рішення загальних зборів громадян за місцем проживання, результати консультативного опитування з питань, зазначених у частинах першій та другій цієї статті;
4) історичні відомості про адміністративно-територіальну одиницю, поселення, тимчасове поселення, район у місті, зокрема про всі відомі їх назви;
5) довідка про обсяг видатків, пов’язаних з вирішенням питань, зазначених у частині першій цієї статті, та джерела їх покриття;
6) кадастровий план та топографічна карта місцевості із зазначенням меж адміністративно-територіальної одиниці, поселення, тимчасового поселення чи району в місті, який пропонується найменувати або перейменувати.
10. Місцеві ради у разі внесення пропозицій щодо перейменування поселень та тимчасових поселень, в яких розташовані поштово-телеграфні установи або залізничні станції, до органів, уповноважених приймати відповідні рішення, попередньо повідомляють про це відповідно центральний орган виконавчої влади з питань поштового зв’язку або центральний орган виконавчої влади з питань залізничного транспорту.
 
 
РОЗДІЛ VІ 
ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР АДМІНІСТРАТИВНО- ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ОДИНИЦЬ, НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ ТА ТИМЧАСОВИХ ПОСЕЛЕНЬ
 

Стаття 15 Державний реєстр адміністративно-територіальних одиниць, поселень та тимчасових поселень

1.                 Відомості про адміністративно-територіальні одиниці, населені пункти та тимчасові поселення включаються до Державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць, населених пунктів та тимчасових поселень (далі – Державний реєстр).
2.                Порядок ведення Державного реєстру затверджується Кабінетом Міністрів України.
3.                Державний реєстр формується та ведеться визначеним Кабінетом Міністрів України центральним органом виконавчої влади.
4.                Державний реєстр ведеться на паперових та електронних носіях.
5.                До Державного реєстру включаються відомості про:
1) переліки адміністративно-територіальних одиниць, міст, селищ, сіл, тимчасових поселень;
2) площу адміністративно-територіальних одиниць, міст, селищ, сіл, тимчасових поселень;
3) чисельність постійного населення адміністративно-територіальних одиниць, міст, селищ, сіл, населення тимчасових поселень станом на 1 січня поточного року.
6. Підставою для внесення або виключення з обліку в Державному реєстрі, для внесення інформації до Державного реєстру є відповідне рішення органу, до повноважень якого відповідно до цього Закону належить вирішення питань адміністративно-територіального устрою, а також офіційні дані центрального органу виконавчої влади в галузі статистики.
7. Зняттю з обліку в Державному реєстрі підлягають:
1) адміністративно-територіальні одиниці, поселення, тимчасові поселення, райони в місті, з яких виїхали або переселилися всі жителі;
2)   адміністративно-територіальні одиниці та райони в місті, ліквідовані в результаті об’єднання або приєднання до інших адміністративно-територіальних одиниць, районів у місті;
3)  поселення та тимчасові поселення, повністю включені до меж інших поселень, тимчасових поселень.
8. Органи, до повноважень яких відповідно до цього Закону належить вирішення питань адміністративно-територіального устрою, не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття відповідного рішення надають оригінал цього рішення спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади, визначеному Кабінетом Міністрів України.
9. Відомості, що містяться в Державному реєстрі, є відкритими. Доступ до даних Державного реєстру забезпечується через мережу Інтернет на безоплатній основі.
10. Строк надання відомостей з Державного реєстру за запитом не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня надходження запиту.
11. Передача даних з Державного реєстру третім особам на комерційній основі забороняється.
 
Стаття 16 Порядок прийняття рішення про зняття з обліку в Державному реєстрі адміністративно-територіальних одиниць, поселень тимчасових поселень, з яких виїхали або переселилися всі жителі

1. Рішення про зняття з обліку в Державному реєстрі адміністративно-територіальної одиниці або міста, з якого виїхали або переселилися всі жителі, приймається Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України.
2. Рішення про зняття з обліку в Державному реєстрі тимчасового поселення, села або містечка, з якого виїхали або переселилися всі жителі, приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною обласною радою.
3. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласна рада приймає рішення про зняття з обліку в Державному реєстрі тимчасового поселення, села або селища за пропозиціями районної ради, в межах якого розташованеце тимчасове поселення, село або містечко.
Стаття 17 Офіційний довідник "Україна. Адміністративно-територіальний устрій"
 
Кабінет Міністрів України на підставі відомостей Державного реєстру кожні три роки видає в електронній та друкованій формах офіційний довідник "Україна. Адміністративно-територіальний устрій".
 
Стаття 18 Фінансове забезпечення вирішення питань встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць, найменування, перейменування населених пунктів, тимчасових поселень і віднесення їх до певних категорій
1. За рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, одержаних як цільова субвенція з Державного бюджету України, здійснюються витрати на проведення заходів, пов'язаних із:
1) віднесенням тимчасових поселень, сіл до категорії селищ, віднесенням населених пунктів, тимчасових поселень до категорії міст;
2) встановленням та зміною меж адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів, включаючи встановлення меж у натурі на місцевості;
3) найменуванням, перейменуванням населених пунктів та адміністративно-територіальних одиниць.
2. Витрати, пов'язані з веденням Державного реєстру, виданням офіційного довідника "Україна. Адміністративно - територіальний устрій", здійснюються за рахунок Державного бюджету України.
3. Витрати, пов'язані з проведенням загальних зборів жителів відповідного села або селища, консультативного опитування, здійснюються відповідно до законодавства.
 
Стаття 19 Вирішення спорів та оскарження рішень з питань встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць, назв поселень, тимчасових поселень і віднесення їх до певних категорій
 
Розділ VІІ
ПРИКІНЦЕВІ та ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ

Цей Закон набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
1.                З дня набрання чинності цим Законом втрачає чинність Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 12 березня 1981 року № 1654-Х "Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1981 р., № 12, ст. 179);
2.                     Кабінету Міністрів України:
1)                    підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України перелік законодавчих актів, які мають бути визначені такими, що втратили чинність у зв’язку з набранням чинності цим Законом;
2) затвердити положення про Державний реєстр адміністративно-територіальних одиниць, населених пунктів та тимчасових поселень України, а також порядок його ведення, вирішити інші питання щодо забезпечення його функціонування, а також прийняти інші нормативно-правові акти з питань, віднесених цим Законом до повноважень Кабінету Міністрів України;
3) привести свої рішення у відповідність із цим Законом.


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України
«Про засади територіального устрою України»
1.     Обґрунтування необхідності прийняття акта

На виконання абзацу 1 пункту 3 доручення Президента України
від 25.01.2012 № 1-1/144 Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розроблено проект Закону України «Про засади територіального устрою України» (далі – проект Закону).
Необхідність розроблення законопроекту випливає з розділу IX, пункту 13 частини першої статті 92 Конституції України, який до переліку питань, що визначаються виключно законами, відносить і територіальний устрій України.
Однією з основних причин неефективності діючої системи влади на місцях є неузгодженість окремих норм Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та недосконалість законодавства щодо порядку вирішення питань адміністративно-територіального устрою.
Основним законом України встановлено, що систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. В цьому контексті загальна кількість складових системи адміністративно-територіального устрою України за Конституцією України має бути 29542 без урахування селищ міського типу, оскільки такого терміну в Конституції України немає.
            Водночас на офіційному сайті Верховної Ради України станом на 17.02.2012 розміщено інформацію про регіони України та їх склад, а саме: Автономна Республіка Крим, 24 області, міста Київ та Севастополь, 490 районів сільських, 114 районів у містах, 459 міст, 885 селищ міського типу,
1260 селищ, 27192 сіл. Усього – 30427 з урахуванням селищ міського типу.
            Частиною 29 статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України віднесено право утворення і ліквідації районів, встановлення і зміни меж районів і міст, віднесення населених пунктів до категорії міст, найменування і перейменування населених пунктів і районів. Усі інші питання щодо утворення адміністративно-територіальних одиниць законодавчо не врегульовано.
            Єдиним чинним нормативно-правовим актом у цій сфері залишається Указ Президії Верховної Ради Української РСР «Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР»
від 12 березня 1981 року (далі – Порядок). Відповідно до положень зазначеного Порядку адміністративно-територіальними одиницями є: область, район, місто, район у місті, селище міського типу, сільрада, село і селище. 
Слід зазначити, що 31 травня 2005 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про географічні назви», яким було визначено правові основи регулювання відносин та діяльності, пов’язаних із встановленням назв географічних об’єктів, а також унормуванням, обліком, реєстрацією, використанням та збереженням географічних назв.
Однак Закон України «Про географічні назви» не стосується регулювання питань у сфері найменування і перейменування населених пунктів і не містить відповідного порядку. Про це свідчить частина шоста статті 8 цього Закону: «Порядок найменування та перейменування географічних об'єктів, що складають систему адміністративно-територіального устрою України, визначається окремим законом». Отже, нормативно-правовим актом, що має врегулювати порядок найменування і перейменування населених пунктів, повинен стати закон, відмінний від Закону України «Про географічні назви».
В Україні немає законодавства, що визначає порядок утворення, реєстрації, перетворення адміністративно-територіальних одиниць, а також населених пунктів. Це породжує низку проблем, пов’язаних з упорядкуванням назв адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів, їх обліком та своєчасним внесенням змін до первинного реєстру.
Зокрема, значно ускладнені питання найменування і перейменування населених пунктів, обліку населених пунктів, адміністративно-територіальних одиниць, органів місцевого самоврядування.
На сьогодні облік даних про кількість територіальних громад та органів місцевого самоврядування відповідно до чинного законодавства здійснює Верховна Рада України.
Облік населених пунктів і адміністративно-територіальних одиниць в областях ведеться обласними радами.
При цьому рішення уповноважених органів державної влади і місцевого самоврядування з питань найменування і перейменування назв населених пунктів як сьогодні, так і раніше набували і набувають чинності після опублікування повідомлень про них у «Відомостях Верховної Ради України».
За даними перевірки, проведеної Комітетом Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, на 12110 офіційних бланках місцевих рад встановлено 324 факти помилкових назв сільських, селищних та міських рад, 902 випадки помилок у назвах населених пунктів.
Виявлено 566 населених пунктів, визначення категорій яких здійснено з порушенням законодавства, 42 населені пункти взагалі не значаться в офіційному обліку, 54 населених пункти, які офіційно обліковуються, на місцевому рівні не значаться, 81 місцева рада перенесла свій адміністративний центр.
Місцеві ради, у назвах яких допущено помилки, мають свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи з назвою, яка офіційно не обліковується, отримали дозволи від дозвільної системи МВС на виготовлення печаток і в результаті використовують офіційні бланки та печатки з помилками у назвах.
Зазначені помилки також є в документах громадян – паспортах, свідоцтвах про народження, документах про право власності на землю, нерухомість, спадщину, купівлю-продаж, дарування та інших, що породжуються відсутністю їх первинного реєстру.


2.     Мета і шляхи її досягнення
Метою проекту Закону є законодавче визначення деяких питань у сфері адміністративно-територіального устрою України.
Законопроектом визначаються загальні засади організації та порядку встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних одиниць, назв населених пунктів і віднесення їх до певних категорій.
Законопроектом визначаються:
-         поняття «адміністративно-територіальна одиниця» та «населений пункт»;
-          порядок встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць;
-         порядок найменування, перейменування населених пунктів;
-         критерії віднесення населеннних пунктів до певних категорій;
-         єдиний державний орган у системі центральних органів виконавчої влади, відповідальний за облік і реєстрацію адміністративно-територіальних одиниць.

3.     Правові аспекти
Конституція України;
Порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затверджений Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 № 1654‑X;
Земельний кодекс України;
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
Закон Верховної Ради УРСР «Про всеукраїнський та місцеві референдуми»;
Закон України «Про географічні назви».

4.      Фінансово-економічне обґрунтування
Вартість робіт щодо підготовки та видання офіційного Довідника про адміністративно-територіальний устрій України (накладом 30 тис. примірників) становить 750 тис.гривень.

5.     Позиція заінтересованих органів
Законопроект потребує погодження із заінтересованими органами

6.  Регіональний аспект
Проект Закону стосується питань адміністративно-територіального устрою як базової системи для формування органів державної влади та органів місцевого самоврядування, реалізації державної регіональної політики. Його прийняття сприятиме реалізації державної регіональної політики, розвитку місцевого самоврядування, здійснення виконавчої влади на місцях.

7.     Запобігання корупції
Проект Закону не передбачає правил або процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.


8.     Громадське обговорення
Проект Закону потребує обговорення з громадськістю, вченими, фахівцями, представниками відповідних органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади.

9.     Позиція соціальних партнерів
Проект Закону не стосується соціально-трудової   сфери.

10.            Оцінка регуляторного впливу
Проект Закону не є регуляторним актом.

11.           Прогноз результатів
Прийняття Закону дасть можливість:
- упорядкувати адміністративно-територіальні одиниці;
- запровадити єдину класифікацію адміністративно-територіальних одиниць, законодавчо встановити порядок вирішення питань у цій сфері.