Гаряча лінія:

"Гаряча лінія" :
1) робочі дні: 8.00-17.00 год. - тел. 22-32-73
17.00-8.00
год. - тел. 22-65-85
2) вихідні та святкові дні: тел. 22-65-85


Графік роботи:
понеділок-четвер: 8.00-17.00 год.
п’ятниця: 8.00-15.45 год.
обідня перерва: 12.15-13.00 год.

вторник, 9 июня 2015 г.

Сутність та особливості пенсійного законодавства в Україні в 2015 році




Сутність та особливості пенсійного законодавства в Україні в 2015 році

            Пенсійне забезпечення значної кількості працівників залежить від вислуги років. Вислуга років - це особливий вид спеціального стажу окремих категорій працівників, який передбачає пільгове пенсійне забезпечення у зв’язку з утратою професійної працездатності й виходом на пенсію до настання віку, який дає право на пенсію за віком. Призначення пенсії за вислугу років пов’язується не з досягненням пенсійного віку та наявністю загального трудового стажу, а з утратою професійних якостей, коли працівник не може повноцінно працювати за своєю спеціальністю до похилого віку. Пенсія призначається як компенсація втраченої працездатності за професією.
            Сьогодні дана пільга застосовується до значної кількості категорій працівників і регулюється великою кількістю законів та підзаконних нормативних актів.
            Нинішній рік вніс чимало змін у пенсійне законодавство України. Спочатку вони були обумовлені новаціями, затвердженими держбюджетом на 2015 рік та іншими законодавчими актами. А згодом, 2 березня, парламент проголосував за закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення”.
            Умови та порядок призначення пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” змін із початком нинішнього року не зазнали. Водночас, Законом України від 2 березня 2015 року №213-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” внесено ряд змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення. А відповідно до абзацу 2 п. 16 розділу ХY “Прикінцеві положення” зазначеного Закону положення Закону України “Про пенсійне забезпеченнязастосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років. Так, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах поетапно збільшується вік жінок, зокрема, з 45 до 50 років при призначенні пенсії за віком за роботу в особливо шкідливих і особливо важких умовах та з 50 до 55 років при призначенні пенсії за віком за роботу в шкідливих та важких умовах праці. Також, поетапно на 5 років змінюється загальний стаж роботи для чоловіків та жінок, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах.
            При призначенні пенсії за вислугу років змінюється тривалість загального стажу роботи, а для окремих категорій працівників – необхідна вислуга років. Це стосується, зокрема, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на заготівлях і лісосплаві, плавскладу флоту, працівників освіти та охорони здоров’я, артистів та інших.
            З 1 квітня 2015 року, відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення”, пенсія для працюючих пенсіонерів виплачується, зокрема, в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
            На виконання положень Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” (№ 71-VІІІ від 28.12.2014) у зв’язку із набранням чинності змін до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) податок на доходи фізичних осіб справляється з суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три мінімальні заробітні плати (у розрахунку на місяць), встановлені на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.
            Базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654,00 грн. на місяць.
            Ставка податку становить 15 відсотків, якщо база оподаткування для місячного оподаткованого доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, та 20 відсотків, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати.
            Ставка військового збору – 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування.
            Зважаючи на викладене, всі пенсії, незалежно від їх виду, та щомісячне довічне грошове утримання у частині, що перевищує 3654,00 грн. на місяць підлягають оподаткуванню.
            Пенсійне забезпечення наукових працівників регулюється Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність”, пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам з 1 січня 2015 року призначаються в розмірі 60 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника. Призначені раніше пенсії в сторону зменшення не переглядаються.
            З 17 травня 2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” щодо збереження науково-педагогічного кадрового потенціалу України від 21.04.2015 № 340-VIII.
            Цим законом закріплено право наукових працівників на отримання наукової пенсії під час роботи на наукових посадах та тимчасове (до 01 січня 2016 року) обмеження її розміру до 85%. При цьому, наукову пенсію отримуватимуть тільки ті працюючі вчені, які вийшли на пенсію до 01 жовтня 2011 року. Тим науковцям, які вийшли на пенсію пізніше, пенсія виплачуватиметься на загальних підставах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням тимчасового обмеження 85 %.
            Пенсіонери - “науковці”, які працюють на посадах державних службовців та прирівняних до них осіб, зможуть одержувати 85 відсотків належної їм пенсії, обчисленої за загальними правилами.     Що стосується “наукової” пенсії працівникам, які працюють на інших посадах, зазначена пенсія буде виплачуватися в розмірі 85 відсотків.
            Після обмеження пенсії (85 %), її розмір не може бути меншим за 150 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (1423,50 грн).
            Зазначені виплатні обмеження не стосуються інвалідів І та II груп, інвалідів війни Ш групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, учасників АТО.
           

В.о. начальника юридичного відділу
 управління Пенсійного фонду  України в місті Херсоні
Ірина Олексіївна Чеботаєва

Версия на русском языке

Сущность и особенности пенсионного законодательства
 в Украине за 2015 год
Пенсионное обеспечение значительного количества работников зависит от выслуги лет. Выслуга лет - это особенный вид специального стажа отдельных категорий работников, который предусматривает льготное пенсионное обеспечение в связи с потерей профессиональной работоспособности и выходом на пенсию к наступлению возраста, который дает право на пенсию по возрасту. Назначение пенсии за выслугу лет связывается не с достижением пенсионного возраста и наличием общего трудового стажа, а с потерей профессиональных качеств, когда работник не может полноценно работать за своей специальностью к преклонному возрасту. Пенсия назначается как компенсация потерянной работоспособности за профессией.
Сегодня данная льгота применяется к значительному количеству категорий работников и регулируется большим количеством законов и подзаконных нормативных актов.   
Нынешний год внес немало изменений в пенсионное законодательство Украины. Сначала они были обусловлены новациями, утвержденными госбюджетом на 2015 год и другими законодательными актами. А впоследствии, 2 марта, парламент проголосовал за закон “О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно пенсионного обеспечения”.
Условия и порядок назначения пенсий в соответствии с Законом Украины “Об общеобязательном государственном пенсионном страховании” не изменились с началом нынешнего года. В то же время, Законом Украины от 2 марта 2015 года №213-VIII “О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно пенсионного обеспечения” внесен ряд изменений к Закону Украины “О пенсионном обеспечении”. А в соответствии с абзацем 2 п. 16 раздела ХY “Заключительные положения” отмеченного Закона, положения Закона Украины “О пенсионном обеспечении” применяются в части определения права на пенсию по возрасту на льготных условиях и за выслугу лет. А именно, при назначении пенсии по возрасту на льготных условиях поэтапно увеличивается возраст женщин, в частности, с 45 до 50 лет при назначении пенсии по возрасту за работу в особенно вредных и особенно тяжелых условиях и с 50 до 55 лет при назначении пенсии по возрасту за работу во вредных и тяжелых условиях труда. Также, поэтапно на 5 лет изменяется общий стаж работы для мужчин и женщин  необходимый для назначения пенсий на льготных условиях.
При назначении пенсии за выслугу лет изменяется длительность общего стажа работы, а для отдельных категорий работников – необходимая выслуга лет. Это касается, в частности, рабочих локомотивных бригад, работников, на полевых геологоразведочных работах, рабочих на заготовках и лесосплаве, плавсостава флота, работников образования и здравоохранения, артистов и других.
С 1 апреля 2015 года, в соответствии с Законом Украины “О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно пенсионного обеспечения”, пенсия для работающих пенсионеров выплачивается, в частности, в размере 85 процентов назначенного размера, но не менее 150 процентов прожиточного минимума, установленного для лиц, которые потеряли работоспособность.
На выполнение положений Закона Украины “О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины и некоторых законодательных актов Украины относительно налоговой реформы” (№ 71-VIII от 28.12.2014) в связи с вступлением в силу изменений в Налоговый кодекс Украины (дальше – ПКУ) налог на доходы физических лиц производится из суммы пенсий (включая сумму их индексации, начисленную в соответствии с законом) или ежемесячного пожизненного денежного содержания, если их размер превышает три минимальных заработных платы (в расчете на месяц), установленные на 1 января отчетного налогового года, - в части такого превышения.
Базой налогообложения в 2015 году являются суммы пенсий или ежемесячного пожизненного денежного содержания в части, которая превышает 3654,00 грн. на месяц.  
Ставка налога составляет 15 процентов, если база налогообложения для месячного обложенного налогом дохода не превышает десятикратный размер минимальной заработной платы, установленной законом на 1 января отчетного налогового года, и 20 процентов, если база налогообложения в календарном месяце превышает десятикратный размер минимальной заработной платы.
Ставка военного сбора – 1,5 процента от объекта налогообложения.
Ввиду изложенного, все пенсии, независимо от их вида, и ежемесячное пожизненное денежное содержание в части, которая превышает 3654,00 грн. на месяц подлежат налогообложению.
Пенсионное обеспечение научных работников регулируется Законом Украины “О научной и научно-технической деятельности”, пенсии научным (научно-педагогическим) работникам с 1 января 2015 года назначаются в размере 60 процентов от сумм заработной платы научного (научно-педагогического) работника. Назначенные ранее пенсии в сторону уменьшения не пересматриваются.
С 17 мая 2015 года вступил в силу Закон Украины “О внесении изменений в Закон Украины “О научной и научно-технической деятельности” относительно сохранения научно-педагогического кадрового потенциала Украины от 21.04.2015 № 340-VIII.
Данным законом закреплено право научных работников на получение научной пенсии во время работы на научных должностях и временное (до 01 января 2016 года) ограничение ее размера до 85%. При этом, научную пенсию будут получать только те работающие ученые, которые вышли на пенсию до 01 октября 2011 года. Тем научным работникам, которые вышли на пенсию позже, пенсия будет выплачиваться на общих основаниях в соответствии с Законом Украины “Об общеобязательном государственном пенсионном страховании” с учетом временного ограничения 85 %.
Пенсионеры - научные “работники”, которые работают на должностях государственных служащих и приравненных к ним лиц, смогут получать 85 процентов надлежащей им пенсии, начисленной за общими правилами.   
Что касается “научной” пенсии работникам, которые работают на других должностях, то такая пенсия будет выплачиваться в размере 85 процентов.
После ограничения пенсии (85 %), ее размер не может быть меньшим за 150 % прожиточного минимума для лиц, которые потеряли работоспособность (1423,50 грн).      
Указанные выплатные ограничения не касаются инвалидов І и II групп, инвалидов войны Ш группы, участников боевых действий, членов семей погибших (умерших) военнослужащих, участников АТО.

И.о. начальника юридического отдела
управления Пенсионного фонда Украины в городе Херсоне
Ирина Алексеевна Чеботаева

Комментариев нет:

Отправить комментарий